[01] [02] [03] [04] [05] [06] [07] [08] [09] [10] [11] [12]

Co nowego

2016-05-22

Po słonecznym weekendzie turyści wracają do domu Letnia pogoda przyciągnęła turystów na Podhale i w Pieniny, teraz wracają do domu.

Kroki na zakopiance zaczynają się przy wyjeździe z Nowego Targu. Na razie zatory na zakopiance nie są duże, ale i tak trzeba odstać swoje.

Jeszcze gorzej jest przy wyjeździe ze Szczawnicy w stronę Krościenka, tam korek ma kilka kilometrów.

Przed nami długi weekend, wtedy korki pewnie będą dłuższe.

Według wstępnych prognoz czwartek i piątek maja być deszczowe, a sobota i niedziela słoneczne.

P (http://24tp.pl)2016-05-01

Była pienińska muzyka, gromkie „100 lat” i miłe podziękowania.

W sobotę, 30 kwietnia w Krościenku została otwarta Gminna Izba Regionalna.

Mieści się w niej także biuro promocji, informacja turystyczna oraz mała galeria artystów pienińskich. Wyjątkowe miejsce, którego w Krościenku do tej pory nie było.

Więcej o uroczystości przeczytasz w czwartkowym, papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego.

ad (http://24tp.pl)2016-04-11 Krościenko

Tajemnica góralskich portek

W Gminnej Biblioteki Publicznej w Krościenku odbyły się kolejne zajęcia w ramach realizacji projektu pod nazwa „Tajemnica góralskich portek”.

Warsztaty prowadzone są przez mistrza - Jana Kubika. Jego uczniami są 3 młode osoby, które powoli poznają tajniki kroju, szycia i "cyfrowanie” portek oraz cuch góralskich. Zajęcia obejmować będą także naukę zdobienia sukman.

- Przy szybko zachodzących przemianach kulturowych jest to już nieomal ostatni moment na uchwycenie i udokumentowanie tego regionalnego fenomenu rękodzielniczego. Dlatego też gmina Krościenko wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną podjęła działania i aplikowała o środki finansowe na ten cel do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego- zaznacza wójt Jan Dyda.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI i trwał będzie do końca 2016 roku. W ramach projektu powstanie film edukacyjno-promocyjny oraz zostaną wykonane portki góralskie, cucha i sukmanagóralska.

Krystyna Kubik (http://24tp.pl)